Płomień Solidarności 2024. Program Ramowy warszawskich działań

Informacje o ogólnopolskiej akcji „Płomień Solidarności” www.plomiensolidarności.innaprezent.pl

4:00 Plaża Wiślana, k. Mostu Poniatowskiego na Pradze Południe
Wspólnie z innymi aktywist(k)ami w Polsce i na świecie - rozpalamy ognisko solidarności i łączymy się z organizator(k)ami z innych miejsc

12:00-20:00 Centrum Wsparcia Koordynacji, Sienna 39 (k. Złotych Tarasów)
Współtwórz siatki maskujące - tworzenie siatek maskujących ratujących życie obrońców Ukrainy - wspólnie z inicjatywą “Odwaga nie zna granic”.

12.00 – 14.00 Dom Pielgrzyma AMICUS, ul. Hozjusza 2

Edukacja I. Spotkanie "Wspólna szkoła" doświadczenia ukraińskich i polskich uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół.

Cel spotkania: Zebranie doświadczeń do dalszej pracy w ramach przyszłych: Żoliborskiej Rady Oświatowej, innych Rad Oświatowych i Forum Edukacji Polska-Ukraina przy Parlamencie RP.

Rejestracja na spotkanie: https://forms.gle/v6mUkRdfXhsU52Nm6

14.00 – 14.30 Płomień Solidarności przy grobie X. Jerzego Popiełuszki - Patrona Solidarności. Ksiądz Jerzy powiedział „Pokój to dobro, za którym dzisiaj najbardziej tęskni ludzkość” (kazanie 25 grudnia 1993 r). Na „Msze za Ojczyznę” przychodzili wierzący, inaczej wierzący i niewierzący. Jego grób odwiedzają zwyczajni ludzie z Polski i całego świata, wielcy artyści, naukowcy, biznesmeni i ważni politycy. Pamięć o Nim jednoczy. Prosimy o przyniesienie zniczy.

15.30 - 17.30 - Zespół Szkół im. Cecylii Plater-Zyberkówny ul. Piękna 24/26

Edukacja II. Spotkanie "Dzieci i młodzież ukraińska w systemie edukacji w Polsce".

Cel spotkania: wypracowanie propozycji organizacyjnych i programowych dla przyszłego Forum Edukacji Polska-Ukraina przy Parlamencie RP.

Spotkanie robocze na które zapraszamy parlamentarzystów/ki, przedstawicieli instytucji/organizacji zajmujących się edukacją oraz integracją migrantów/ek oraz społeczności uczniów i uczennic  z Ukrainy i ich rodziców/opiekunów.

Przekazanie Listu do Parlamentarzystów.

Rejestracja na spotkanie: https://forms.gle/Hk8gCG7fipwGVaC68

18:00 Centrum Wsparcia Koordynacji, Sienna 39
Otwarcie Wystawy
Wojna w Ukrainie” - wystawa o bohaterskich walkach o wolność Ukrainy i całej Europy - organizowana przez ukraińskie uchodźczynie w Warszawie,

19:00 Centrum Wsparcia Koordynacji, Sienna 39
"Overcoming the Darkness" - Przegląd Niezależnego Kina Dokumentalnego z Ukrainy (Indie Lab). 

20.00 – Płomień Solidarności w naszych domach - zapalenie świec w oknach

 

Warszawski program Płomienia Solidarności współorganizowany jest przez Centrum Wsparcia Koordynacji/ Fundację Inna Przestrzeń, Federację Inicjatyw OświatowychFundację Empowerment, SzkoUA - Warszawską Szkołę Ukraińską oraz Towarzystwo Oświatowe Im. C. Plater-Zyberkówny; pod patronatem Portalu warszawa.ngo.pl